smahu správy

Známi rodáci

  JOZEF CHOVANEC - obrázek

JOZEF CHOVANEC - obrázekKeď sa narodil, všetci v Dolných Kočkovciach vraveli: celá mama. Má po nej úprimné oči a otvorené srdce, ktoré v každej chvíli bije pre rodinu. Tá je u neho na prvom mieste. Rovnako poctivá robota, ku ktorej ho viedli rodičia.

Otec Jozef sa vo voľnom čase staral o dedinské ihrisko a mama Mária prala dresy. Svojmu prostrednému dieťaťu dovolili nakresliť na šopu, v ktorej rúbal drevo, futbalovú bránu. Hnevali sa, keď loptou triafal na dvore svoje sestry Alenku a Janku. Preto nedostal korunky na autobus, takže musel ísť na tréning do Púchova pešo.

Mama si poplakala, keď osemnásťročné chlapča odišlo za futbalom až do Prahy. Talentovaného dorastenca Púchova, ktorý upútal za mužov v národnej lige i dorasteneckej reprezentácii, chceli Slovan aj Inter. Rodičia mali radosť, že sa vo veľkomeste nezlajdáčil, ukázal pevnú vôľu a kráčal v stopách strýka Františka, vtedajšieho kapitána Sparty. Mama sa potešila, keď sa prišiel ukázať v rovnošate vojaka pohraničnej stráže v Chebe a našiel si dobrú nevestu Jitku z Břeclavi. Pri odobierke ich vrúcne objala.

Ako 23-ročný sa stal kapitánom Sparty, zdvihol nad hlavu pohár na oslavu titulu, Českého i Československého pohára a zavelil k víťazstvu nad Realom Madrid 3:2 gólom z priameho kopu. Jeho štandardky a rohové kopy ľavačkou boli povestné, takisto dlhé, presné pasy. Na ihrisku mal dokonalý prehľad, bol ako telefónna ústredňa. Ako len vedel vyburcovať spoluhráčov, správne im poradiť, mužstvu dodával istotu.

Ako 26-ročný sa stal Futbalistom roka, o tri roky prestúpil do PSV Eindhoven, čerstvého držiteľa Pohára majstrov. Škoda, že na poste libera zostal Ronald Koeman, ktorý prestúpil až neskôr. Keď sa stal legionárom, musel na základe „taktického“ pokynu „vrchnosti“ odovzdať pásku kapitána československej reprezentácie a na Majstrovstvách sveta v Taliansku v roku 1990 s ňou nastupoval Ivan Hašek.

Patrí k najznámejším, najpopulárnejším a najúspešnejším Slovákom v Prahe. Česi ho prijali za svojho. Stal sa trénerom Sparty i českého národného mužstva, s ktorým po spanilej jazde postúpil na Euro 2000 do Holandska a Belgicka. Po rozhodnutí svetovej rozhodcovskej jednotky Colinu, ktorý pokutovým kopom v zápase Holandsko – Česko posunul zo skupiny „oranjes“, musel preglgnúť trpkú pilulku.

Hrdo sa hlási k svojim koreňom, k svojmu rodisku, ktoré je prameňom jeho úspechov. Keď príde domov, akoby odtiaľ ani neodišiel. Pred mesiacom, keď bol so Spartou na hernom sústredení v Španielsku, mu zomrel otec. Život dáva i berie, berie a dáva. A on sa mu vždy vedel prispôsobiť.

VIZITKA JOZEFA CHOVANCA

NARODENÝ: 7. marca 1960 v Považskej Bystrici.

HRÁČSKA KARIÉRA: Slovan Dolné Kočkovce, Gumárne Púchov, Sparta Praha, RH Cheb, PSV Eindhoven, Sparta Praha.

TRÉNERSKÁ KARIÉRA: Sparta Praha, česká reprezentácia (1998 – 2002), Marila Příbram, Kubaň Krasnodar, Sparta Praha, kde má v súčasnosti takú pozíciu, ako Alex Fergusson v Manchestri.

ÚSPECHY: V drese Sparty Praha získal osem titulov a tri razy Československý pohár, s PSV Eindhoven dva tituly a dva razy Holandský pohár. Najlepší československý futbalista 1986, držiteľ klubového rekordu Sparty v počte 743 stretnutí. Československo reprezentoval v 52 medzištátnych stretnutiach a strelil 4 góly, štvrťfinalista Majstrovstiev sveta v roku 1990 v Taliansku. Ako tréner získal so Spartou dva tituly, s reprezentáciou postúpil na ME 2000, tri razy sa stal českým trénerom roka, v ankete o najlepšieho trénera reprezentácie za rok 1999 obsadil 2. miesto.

RODINA: S manželkou Jitkou majú dve dcéry, vysokoškoláčku Katarínu a maturantku Nikolu.Zdroj:denniksport.sk
FOTO SITA/AP
MIROSLAV TOMÁŠIK


visitors map
smahu správy
Vznik stránky:1.8.2010

Klik hier voor meer gratis plaatjes
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one