smahu správy
&.,.jpg
Obec, ktorá je stále v pohybe
Od roku 2003, kedy „starostovanie“ do rúk pevne uchopil Peter Regina, s súčasnosti kandidát na poslanca v novembrových voľbách do TSK, sa v obci urobilo veľa. V Dolných Kočkovciach stavajú, modernizujú i rekonštruujú.

reginafb_web_r7645.jpgVýsledkom je nová železničná zastávka a trať, kompletne obnovená materská škola, obecný úrad a kultúrny dom, viacúčelové ihrisko, detské ihrisko, areál telovýchovnej jednoty i oddychová zóna. A to nie je, ani zďaleka, všetko. V súčasnom období sú v obci v plnom prúde práce na dokončovaní podchodu pri železnici či na výstavbe novej kaplnky na cintoríne.

Ani o kultúrne akcie nie je núdza. Kočkovania sa tešia nielen z každoročných tradičných podujatí, ale radosť im urobia aj žiaci základnej školy, ktorí počas veľkonočných sviatkov zdobia megavajíčko, či podujatie Záhrada jesene.

Počet obyvateľov narastá
V Dolných Kočkovciach obyvateľov stále pribúda, v súčasnosti ich je 1233. „Pre obec je charakteristická výstavba nových domov i rekonštrukcia starých rodinných príbytkov. Niekedy staré domy majitelia zbúrajú a na tom istom pozemku stavajú nové. Chalupy sú na seba nahustené. To je aj dôvod, prečo nie sú Kočkovce, aj napriek veľkému počtu obyvateľov, roztiahnuté na väčšej ploche,“ hovorí starosta Peter Regina.

Predpokladajú však, že záujem o bývanie sa bude zvyšovať, preto v novom územnom pláne určili viacero lokalít na výstavbu nových rodinných domov. „Vyčlenili sme lokalitu Sedlište, Úvoz i okolie kostola,“ vysvetľuje Regina.

Do poriadku dali škôlku, pokračujú so školou
Rodičia i deti sa tešia zo zrekonštruovanej materskej školy, ktorá je v súčasnosti plne obsadená a kompletne obnovená zvonku i zvnútra. „Natreli sme strechu, vymenili okná, zrekonštruovali terasu, ktorá bola dlhé roky nefunkčná, upravili sme okolie škôlky, vybudovali nové ihrisko, vynovili sociálne zariadenia a kuchyňu. Sú v nej nové police, stoly, kuchynské náradie, elektrické spotrebiče. Tie sa menia postupne, keďže ide o finančne náročnú záležitosť. Začiatkom budúceho roka by sme chceli zakúpiť interaktívnu tabuľu,“ pochválil sa starosta. Renovácia kuchyne bola podľa neho nutná, pretože v škôlke varia nielen pre predškolákov, ale aj pre školákov a dôchodcov.

Do poriadku chcú dať aj školu. S prácami už začali. „Strecha je natretá i časť okien je vymenená. Na budúci rok chceme výmenu okien dokončiť a vymaľovať školu zvonka,“ pokračuje. Pripomenul, že pre školu už interaktívnu tabuľu kúpili, žiaci majú k dispozícii i počítačovú učebňu.

Viacúčelové ihrisko je najväčšie v okrese
Na futbalovom ihrisku s krásnou zelenou trávou vybudovali minulý rok nové tribúny, ktoré futbalisti dostali ako darček pri postupe do vyššej súťaže, zrekonštruovali oddychovú zónu, vybudovali detské i viacúčelové ihrisko.

Starosta tvrdí, že ide o najväčšie viacúčelové ihrisko s umelým trávnikom a osvetlením v okrese Púchov. „Jeho využitie je všestranné, dá sa tam hrať futbal, nohejbal, volejbal, basketbal, tenis a rôzne iné športové hry. Počas celého roka ho využívajú deti zo základnej školy, futbalisti počas tréningov v zimnom období,“ predstavil moderné ihrisko, ktoré dotvára športový areál spolu s chodníkom, parkoviskom, prístreškom a krbom. Priestory sú často využívané i na spoločenské akcie.

Regina tvrdí, že išlo o investične náročnú stavbu. „Na vybudovanie tohto ihriska sme dostali dotáciu z ministerstva financií, použili sme vlastné zdroje, pomohli i sponzori. Náklady naň boli viac ako 106-tisíc eur.“ povedal starosta. Zdôraznil, že veľmi pomohli sponzori, s ich pomocou urobili aj detské ihrisko hneď vedľa základnej školy.

Všetko sa nachádza pod jednou strechou
Pred tromi rokmi obecný úrad presťahovali do nových priestorov v kultúrnom dome, ktorý zrekonštruovali. „Pomohla nám dotácia z ministerstva pôdohospodárstva vo výške 407-tisíc eur, ďalších 50-tisíc, ktoré sme splatili v priebehu jedného roka, sme zobrali na úver. V starej budove sme tak uvoľnili priestory pre klub dôchodcov, je v nej aj urbárska kancelária,“ objasnil finančnú stránku prestavby starosta.

Investícia podľa neho bola potrebné. „V starej budove bol úrad v stiesnených priestoroch, opravy si vyžadoval aj kultúrny dom. Takto sme to spojili do jedného a oplatilo sa. Sála kultúrneho domu je teraz nepretržite využívaná na rozličné kultúrno-spoločenské akcie, presťahovať sme mohli aj knižnicu, vytvorili internetovú miestnosť, ktorá sa postupne stále dorába, prerobili kuchyňu,“ spomenul zmeny v kultúrnom dome Regina.

Nová železničná zastávka a podchod
Práce na výstavbe novej železnice začali už v roku 2003. Obec si vydobyla posunutie koľaje i novú železničnú zastávku. „Pôvodne chceli železnicu posunúť do obce, prvá koľaj mala ísť po starých hroboch na cintoríne. S tým sme však nesúhlasili. Nakoniec sme docielili posunutie železničnej trate od obce i výstavbu železničnej zastávky v katastri Dolných Kočkoviec, nie v Beluši, ako to bolo predtým,“ spokojne hovorí starosta.

„Je vybudovaná nová trať, protihlukové steny a dokončuje s podchod, ktorý tam pôvodne nemal byť. V záujme bezpečnosti chodcov i majiteľov pozemkov na druhej strane železnice sme sa rozhodli zrušiť železničné priecestie a vybudovať podchod, cez ktorý budú môcť prechádzať nielen chodci, ale aj osobné autá, traktory či malá záhradná technika,“ doplnil.

Ďalšie veľké investičné akcie
K veľkých finančným akciám patrila tiež rekonštrukcia káblovej televízie či verejného osvetlenia. „V priebehu troch rokov sme zrekonštruovali káblovú televíziu. Obyvatelia majú k dispozícii analógové i digitálne vysielanie, majú viac programov. Každý má vlastnú prípojku, pričom nikto nemusel za to dať ani cent, pretože rekonštrukcia sa financovala z vlastných zdrojov,“ povedal Regina s tým, že v súčasnosti je v štádiu riešenia aj internet, ktorý by mal byť na káblovú televíziu v blízkej budúcnosti napojený.

Pred štyrmi rokmi zrekonštruovali verejné osvetlenie, na čo dostali dotáciu od ministerstva financií. Investičných akcií bolo v obci viac. Ako však starosta upozornil, snažia sa ich realizovať tak, aby čo najmenej zaťažovali obecný rozpočet úvermi, čiže v čo najväčšej miere využívajú vlastné zdroje a pomoc sponzorov.

Odpadové hospodárstvo
Veľkú pozornosť v obci venujú aj narábaniu s komunálnym odpadom. S cieľom zamedziť čiernym skládkam vybudovali zberný dvor. „Oplotili sme plochu, do výpožičky dostaneme prístrešok, kde budeme počas celého roka zberať elektrošrot. Ďalšie komodity máme v podstate vyriešené, separujeme sklo, papier, plasty,“ konkretizuje starosta.

Najväčší problém podľa neho predstavuje biologický odpad. „Prijali sme všeobecne záväzné nariadenie, ktoré zaväzuje občanov k povinnosti separovať a kompostovať odpad. Chceme ešte vyriešiť otázku obecnej kompostárne. Sú dve možnosti. Buď kúpime do každej domácnosti kompostér, alebo kompostáreň urobíme na bývalom hnojisku. Ktorá možnosť to bude, je vecou financií,“ doplnil.

Niekoľko zaujímavostí
Na Vianoce bude opäť pri cintoríne betlehem. „Prvý raz sme ho postavili vlani. Ľuďom sa páčil, veľmi pekne ukázal večer, pretože bol osvetlený,“ spomenul Regina. Vymenoval aj ďalšie zaujímavosti, napríklad zdobenie veľkonočného megavajíčka, výstavu plodov zo záhrad či súťaž o najlepšiu pálenku. „Sú to akcie, ktoré majú veľkú obľubu. Nielen tieto akcie spestruje vystúpením sedem žien z klubu dôchodcov, ktoré založili spevokol. Zastrešujú programom nejedno podujatie v obci, účinkujú na akciách aj mimo nej,“ dodal.

Zdroj: http://povazska.sme.sk/c/6985499/obec-ktora-je-stale-v-pohybe.html

Čítajte viac: http://povazska.sme.sk/c/6985499/obec-ktora-je-stale-v-pohybe.html#ixzz2sa9cYphx

visitors map
smahu správy
Vznik stránky:1.8.2010

Klik hier voor meer gratis plaatjes
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one